Początki szkoły sięgają roku 1947, kiedy to na polecenie ówczesnego Kuratorium Okręgu Szkolnego Gdańskiego Franciszek Jarmużewski zwrócił się z prośbą do władz lokalnych o przydzielenie odpowiedniego budynku dla potrzeb szkoły zawodowej, która nosiła nazwę Publicznej Średniej Szkoły Zawodowej . Szkoła otrzymała budynek po byłym Królewskim Gimnazjum im. Fryderyka Schillera przy Placu Plebiscytowym. Zadaniem szkoły oprócz kształcenia ogólnego było przygotowanie fachowe w warsztatach szkolnych lub poprzez zatrudnienie w zakładach pracy. Kształcono wówczas kowali, ślusarzy, krawców, fryzjerów, stolarzy itp. .
W 1948 roku Rada Pedagogiczna podjęła trudną decyzję, której skutki szkoła odczuwała przez całe 50 lat. Przekształcono wtedy salę gimnastyczną na warsztaty szkolno-produkcyjne. Salę gimnastyczną urządzono w auli szkoły zdobionej kasetonowym sufitem i lamperiami oraz klasycznymi świecznikami .
W 1949 roku szkoła otrzymała obiekty warsztatów przy ul. Hallera.
W 1950 roku Publiczną Średnią Szkołę Zawodową przekształcono w Liceum Mechaniczne. W 1952 r. zmieniono nazwę szkoły na Zasadniczą Szkołę Metalowo-Elektryczną, w 1953r. na Zasadniczą Szkołę Metalową, a w 1954r. na Zasadniczą Szkołę Mechanizacji Rolnictwa. Standardowym kierunkiem kształcenia był traktorzysta-mechanik. Kolejna reorganizacja szkoły nastąpiła w 1957r. Nadano jej nazwę Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Dyrektorem został dotychczasowy nauczyciel i zastępca dyrektora Stanisław Borowiecki . Kształcono w specjalności: tokarskiej, kowalskiej, ślusarskiej i kołodziejskiej . W 1960 r. szkoła otrzymała nazwę Zasadniczej Szkoły Handlowej, a w 1963 roku powstało 5-letnie Technikum Ekonomiczne.
W 1972 roku, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na pracowników ze średnim wykształceniem, powołano do życia Liceum Zawodowe nr 1
w specjalności „obróbka skrawaniem” oraz „sprzedawca magazynier”. Istniejące w tym czasie trudności w administrowaniu różnymi szkołami w obrębie jednej instytucji, problemy z ciągłymi zmianami nazewnictwa, prowadzeniem gospodarki inwentarzowej, zatrudnianiem pracowników skłoniły Dyrektora Stanisława Borowieckiego do starań o powołanie Zespołu Szkół Zawodowych. 10 grudnia 1973 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego Gdańskiego wydało zarządzenie, na mocy którego powstał Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Kwidzynie skupiający szkoły: Liceum Ekonomiczne, Liceum Zawodowe nr 1, Zasadniczą Szkołę Zawodową i Zasadniczą Szkołę Zawodową Dokształcającą. W roku 1974 z inicjatywy Komitetu Rodzicielskiego w ramach obchodów
XXX – lecia PRL i XXV-lecia Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz X-lecia Liceum Ekonomicznego, przy dużym zaangażowaniu ówczesnego Dyrektora Henryka Woellka 19 czerwca nadano szkole imię Stanisława Staszica oraz wręczono Sztandar.
W 1982 roku Dyrektorem Szkoły zostaje Michał Bielawski, który do 1968 roku pełnił funkcję wicedyrektora, a jego zastępcami są Roman Szmelter i Kazimierz Zaboklicki. W 1989 roku w ramach Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 uruchomiono Technikum Mechaniczne w specjalności mechanika precyzyjna, automatyka przemysłowa, a w 1997r. nastąpił pierwszy nabór do 3-letniego Technikum dla absolwentów ZSZ o profilu budowa maszyn.
Dynamiczne zmiany zachodzące w kraju po zmianie ustroju w 1989 roku miały taż znaczący wpływ na funkcjonowanie szkoły. Były one wynikiem zapotrzebowania na nowe kierunki i profile kształcenia związane z gospodarką wolnorynkową i dostosowaniem do tych wymogów bazy dydaktycznej tj. organizacją specjalistycznych pracowni przedmiotowych dobrze wyposażonych w środki technodydaktyczne. Nowe dokumentacje programowe Liceum Ekonomicznego i nowopowstałego Liceum Handlowego, Technikum Mechanicznego czy Szkoły Policealnej cieszą się dużą popularnością. Szkoła rozrasta się do 37 oddziałów i 1300 uczniów. W 1994 roku po przejęciu dla potrzeb ZSZ nr 1 obiektów pokoszarowych następuje w 1998r. adaptacja części obiektu na pracownie techniczne dla potrzeb nauki zawodu. Zmiana koncepcji Polityki Oświaty przez Organ Prowadzący Szkołę spowodowała zatrzymanie inwestycji w koszarach oraz z końcem roku 1998 likwidację Warsztatów Szkolnych jako gospodarstwa pomocniczego. Zapadła również decyzja o restrukturyzacji szkoły. W wyniku tej decyzji takie szkoły jak: Technikum Mechaniczne i Zasadniczą Szkołę Zawodową przeniesiono z dniem 1 września 1999 roku do Zespołu Szkół Agrotechnicznych razem z 13 oddziałami . Do ZSZ nr 1 przyłączono natomiast 4 oddziały Liceum Agrobiznesu . 1 września 1999 r. szkoła liczyła 950 uczniów i 31 oddziałów Po restrukturyzacji w 2000 roku rozpoczęto adaptację hal warsztatowych na sale gimnastyczne oraz zagospodarowanie pomieszczeń administracyjnych po warsztatach szkolnych. W styczniu 2002 roku dokonano uroczystego przekazania do użytku hali sportowej i boisk sportowych.
Z dniem 1 września, zgodnie z harmonogramem zmian ustroju szkolnego,
w wyniku przekształcenia szkół starego typu na nowe powstaje Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, w którego skład wchodzą :
Ø I Liceum Profilowane
Ø III Liceum Ogólnokształcące
Ø Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1
Wraz z przekształceniem zespołu placówka straciła imię patrona Stanisława Staszica oraz Sztandar Szkoły.
Szkoły dotychczas wchodzące w skład Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 :
Ø Liceum Ekonomiczne im. St. Staszica
Ø Liceum Handlowe
Ø Liceum Agrobiznesu
Ø Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 im. St. Staszica
oraz szkoły dla dorosłych:
Ø Liceum Handlowe na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej –sprzedawca
Ø Policealne Studium Zawodowe
funkcjonują do wygaśnięcia poszczególnych kierunków.
W 2000 roku przeniesiono do budynku głównego zbiory biblioteczne
i zorganizowano czytelnię multimedialną oraz multimedialną pracownię językową. W roku 2002 szkoła otrzymała pierwszą pracownie internetową w ramach programu MENiS.
W roku 2003 Liceum Handlowe przy ZSZ nr 1 znalazło się w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Średnich „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” na 149 pozycji.(9 miejsce w województwie Pomorskim).
W latach 2003 – 2007 realizowano projekt edukacyjny „RITA” – współpraca nauczycieli i wymiana uczniów z Wyższą Szkołą Zawodową w Grodnie na Białorusi.
W 2005 roku był realizowany projekt LEONARDO DA VINCI – wyjazd na miesięczny staż do Niemiec 40 uczniów szkoły.
Wiosną 2006 roku oddano odrestaurowaną aulę szkolną. Również w tymże roku szkoła otrzymała nową pracownie internetową w ramach programu EFS.
W latach 2000 – 2007 szkoła wprowadziła nowe kierunki nauczania: zrezygnowano z Liceum Profilowanego i Ogólnokształcącego na rzecz rozwoju Technikum. Wprowadzono zawody: technik informatyk, ekonomista, logistyk.
Od 1 września 2007 Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kwidzynie nadano imię Stanisława Staszica.
28 września 2007 Szkoła otrzymała nowy sztandar.